مدرس جامعه الزهرا (س):

سلول بنیادی تشکیل تمدن مهدوی خانواده، و زن محور اصلی در خانواده است

۰۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۸ کد : ۴۰۱۰۰ اخبار دسته اول بخش‌های جانبی
مریم معین الاسلام گفت: تمام معارضان جریان مهدوی درصدد هستند با بهره گیری از تمامی امکانات جهانی که در اختیار دارند خدا را از زندگی انسان‌ها حذف کنند و اگر هم قرار است خدا باشد اکتفا کردن به خدای ذهنی است در حالی که اگر روزی هزار بار ذکر خدا را بگوییم تا زمانی که این ذکر در متن زندگی ورود پیدا کند اتفاقی نمی‌افتد لذا سلول بنیادی تشکیل تمدن مهدوی خانواده است و محور اصلی در خانواده زن و مهم ترین وظیفه او ایجاد خانواده مبتنی بر تفکرات و بینش‌های توحیدی از نوع توحید عملی است.
سلول بنیادی تشکیل تمدن مهدوی خانواده، و زن محور اصلی در خانواده است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم دکتر معین الاسلام در اولین نشست فرهنگی سومین جشنواره ملی مهدویت با موضوع نقش زنان در زمینه سازی ظهور که به همت حوزه علمیه خواهران و جهاد دانشگاهی قم با حضور بر خط 2026 شرکت کننده برگزار شد، گفت:  زنان در شکل گیری تمدن‌های مختلف در طول تاریخ بشریت نقش محوری داشتند و گاهی نقش مکمل بوده و در کنار مردان نقش آفرینی می‌کردند و گاهی مواقع هم در تاریخ سازی و تمدن سازی نقش کاملا محوری بی بدیلی را داشتند.

وی ادامه داد: در کنار حضرت ابراهیم برای شکل‌گیری تمدن توحیدی حضرت هاجر ایفای نقش می‌کنند و یا در کنار حضرت موسی مادر ایشان به شکل جدی ایفای نقش می‌کنند و همچنین نقش فاطمه زهرا (س) و حضرت خدیجه کبری لذا در شکل‌گیری هر جامعه و تمدن اسلامی زنان حضور جدی داشتند اما گاهی این حضور مستقیم و گاهی به شکل غیر مستقیم و در قالب نقش حمایتی از مردان تمدن ساز بوده است همان نقشی که خدیجه در کنار پیامبر ایفا کردند و به ادغان خود رسول خدا که می‌فرمایند اگر خدیجه نبود اسلام شکل نمی‌گرفت بنابراین حضرت خدیجه مایه قوام اسلام می‌شوند.

معین الاسلام با بیان اینکه هیچ تمدنی شکل نگرفته مگر اینکه زنان در آن تمدن به شکل جدی نقش آفرینی داشتند، اظهار کرد: برای تحقق یک تمدن بزرگ اسلامی نیاز به چند مسئله داریم که اولین نیاز تلاش فکری و علمی، دوم تلاش برای توسعه عقلانیت ایمانی و تولید نرم افزارهای دین محور و حاکمیت توحید ناب است لذا  این‌ها مهم ترین مولفه‌های تشکیل یک تمدن اسلامی هستند.

وی افزود: متخصصان امر تمدنی بر این باور هستند که تمدن حاصل سه حوزه ارزش‌ها، بینش‌ها و رفتارها  است و مهندسی تمدن اسلامی منوط به این سه رکن اساسی است ولی با توجه به اینکه قرار است یک تمدن جهانی شکل بگیرد در زمان ظهور محور اصلی تمدن توحید است و توحید رکن اساسی و اصیلی است که تمدن اسلامی مبتنی بر آن است.

معین الاسلام  با تأکید بر اینکه رکن اصلی در تمدن اسلامی توحید است تصریح کرد: حال اگر بخواهیم نقش زنان را در شکل گیری تمدن بزرگ مهدوی تبیین کنیم لذا زن مهم‌ترین وظیفه‌ای که در جریان حاکمیت توحید در جهان دارد ابتدا مسئله موحد شدن خود زن و بعد موحد پروری است.

وی با اشاره به اینکه زنان برای حاکمیت بخشی به توحید باید تلاش عمده و جدی در عصر غیبت داشته باشند، یادآورشد: ابتدا خود زن باید در اوج قله توحید قرار بگیرد و یک انسان موحد باشد و بعد بتواند موحد پرور باشد و باید توجه کرد که نقش زن در تمدن اسلامی نقش سرباز پروری است یعنی تأمین نیروی انسانی که مهم ترین و اصلی ترین عامل هر تمدنی نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی آن تمدن است پس نقش زنان در زمینه سازی ظهور تربیت انسان‌های موحد است.

معین الاسلام عنوان کرد : آنچه زنان باید در اصل پرورش انسان موحد مورد توجه قرار بدهند این است که تمام تلاش معارضان جریان مهدوی به این قضیه تأکید دارد که به انسانها القا کند که شما می‌توانید موحد باشید ولی عمل به الزامات زندگی موحدانه و باید و نبایدهای سبک زندگی توحیدی ضرورت ندارد یعنی در عین حال آن‌ها توحید را به گونه‌ای تعریف کردند که فرد می‌تواند موحد باشد ولی الزامات زندگی توحیدی  را عملی نکند.

وی در ادامه بحث توحید عملی اضافه کرد: حضرت فاطمه (س) به عنوان بزرگ ترین الگوی زن منتظر هستند که می‌بینیم که مهم ترین مولفه فکری شان بحث توحید است و در هنگام ایراد خطبه فدک سخن خود را این گونه آغاز می‌کنند و شهادت می‌دهند به وحدانیت پروردگار و توحید و تأکید می‌کنند که حقیقت توحید در توحید عملی است.

 معین الاسلام با اشاره به اینکه انسان به قله توحید نمی‌رسد جز اینکه توحید عملی را در زندگی اجرا کند تصریح کرد: در بینش حضرت فاطمه(س) که الگوی زن منتظر در شکل گیری تمدن توحیدی است، حقیقت توحید در توحید عملی است لذا صرف توحید نظری نمی‌تواند جامعه را آماده کند برای شکل گیری تمدن بزرگ مهدوی بنابراین در این خصوص توحید عملی و آوردن خدا در بطن و متن زندگی و الزام به بایدها و نبایدهای یک زندگی توحیدی اهمیت دارد.

وی  متذکر شد: مهمترین وظیفه‌ای که زن به عنوان مسلمان منتظر در عصر غیبت در حوزه بینش دارد تا بتواند زمینه ساز ظهور باشد، بینش توحیدی و قائل بودن به توحید عملی و آوردن خدا در بطن و تمام مناسبات زندگی لذا زندگی یک زن منتظر باید حول محور پروردگار شکل بگیرد همانطور که تمام مناسبات زندگی حضرت فاطمه (س) حول این محور شکل گرفته بود و شعار ایشان در زندگی رضایت خدا بود.

معین الاسلام  گفت: تمام معارضان جریان مهدوی درصدد هستند با بهره گیری از تمامی امکانات جهانی که در اختیار دارند خدا را از زندگی انسان‌ها حذف کنند و اگر هم قرار است خدا باشد اکتفا کردن به خدای ذهنی است در حالی که اگر روزی هزار بار ذکر خدا را بگوییم تا زمانی که این ذکر در متن زندگی ورود پیدا کند اتفاقی نمی‌افتد لذا سلول بنیادی تشکیل تمدن مهدوی خانواده است و محور اصلی در خانواده زن و مهم ترین وظیفه او ایجاد خانواده مبتنی بر تفکرات و بینش‌های توحیدی از نوع توحید عملی است.

وی اولین وظیفه زنان در قبال شکل گیری تمدن مهدوی را بینش توحید عملی و قرار دادن محور زندگی بر اساس این بینش دانست و ابراز کرد: محور کلیدی دیگر در شکل گیری تمدن اسلامی در سطح دیگر مسئله ارزش‌ها است و زن عنصر ارزش ساز و عنصر اساسی برای نهادینه کردن ارزش‌ها در جامعه است و  همانطور که زن می‌تواند ارزش‌های دینی را در جامعه نهادینه کند می‌تواند ارزش‌های دینی را هم تخریب کند.

معین الاسلام با اشاره بهتمدن آندلس به عنوان بزرگترین تمدن جهان اسلام توضیح داد: در این تمدن ابتدا زنان با رویکرد توحیدی و با تلاش علمی وارد عمل شدند و دشمن از همین نقطه وارد فروپاشی تمدن آندلس شد و این ارزش را توسط زنان تغییر داد و آنها را از ارزش‌های دینی و توحیدی به سمت ابتذال و ارزش‌های ضد دینی و اخلاقی کشاند و رواج این ارزش‌ها در زنان موجب فروپاشی تمدن آندلس شد.

وی با بیان اینکه زنان در ارزش سازی و ارزش سوزی نقش بی بدیل دارند متذکر شد: حضرت فاطمه(س) بزرگترین خدمت را به برپایی جامعه توحیدی در زمان رسول خدا انجام دادند و یکسری ارزش‌ها را برای همیشه در تاریخ نهادینه و ماندگار کردند و مهم‌ترین نقش را در ارزش سازی داشتند و با شناخت مجموعه گفتارها و رفتارهای حضرت فاطمه(س) نظام ارزشی ایشان کاملا مشخص می‌شود و یکی از این ارزش‌ها که حضرت فاطمه(س) برای نهادینه کردن آن تلاش کردند و تمام هستی خود را نثار این ارزش کردند ارزش امامت و ولایت بود همانطور که می‌فرمایند مَثَلُ الإِمامِ مَثَلُ الکَعبَةِ.

معین الاسلام ادامه داد:  همچنین فاطمه (س) می‌فرمایند من دنیای شما را دوست ندارم به جز سه چیز نگاه به چهره رسول خدا و در واقع ارزش گذاری در بحث نبوت و تلاوت کلام خدا و انفاق در راه خدا و این سه امر در نظام ارزشی ایشان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی در ادامه افزود: در خصوص عفاف و حجاب زمانی که پیامبر(ص) سوال کردند که چه چیز برای زن ارزشمند است حضرت فاطمه(س) فرمودند اینکه هیچ مردی را نبیند و هیچ مردی او را نبیند و این مسئله را ارزش برای یک زن می‌دانند.

معین الاسلام تأکید کرد: زنان منتظر با تأسی به از حضرت فاطمه (س) باید نظام ارزشی خود را حول تفکرات فاطمی شکل بدهند و اگر می‌خواهند در شکل‌گیری تمدن مهدوی و در تربیت و سرباز پروری برای امان زمان(عج) موثر باشند باید آنچه در خانه زن حاکمیت پیدا می‌کند ارزش‌های الهی و منطبق با نظام ارزش‌های فاطمه(س) باشد.

 وی با اشاره به دعای اللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفِیقَ الطّاعَةِ که امام زمان در آن ارکان‌های اصلی یک جامعه مومن را مطرح می‌کنند، تصریح کرد: امام زمان (عج) در این دعا می‌فرمایندو َعَلَى النِّساءِ بِالْحَیاءِ وَالْعِفَّةِ، لذا مهم‌ترین ارزش را برای زنان بحث حیا و عفاف می‌دانند.

وی ادامه داد: آیت الله جوادی عاملی در کتاب امام مهدی موجود موعود در توضیح این دعا می‌گویند، زنان بخش مهمی از جامعه اسلامی هستند و سهمی در خور در آرامش و امنیت جامعه دارند و اصلاح نسل در گرو تلاش زنان است و حیا به معنی مراقبت نفس از هر گونه آلودگی و نگهداشتن نفس از فزون خواهی شهوت یکی از وظایف زن منتظر است و زنان باید ابتدا این امر را در خود نهادینه کنند و زمینه اعتلای حیا و عفاف را در جامعه و خانواده هم فراهم کنند و غفلت از این نکته می‌تواند برای جامعه منتظر آسیب زا باشد؛ آسیب هایی که به طور جدی در تعجیل ظهور تأثیردارند.

 وی اشاره کرد: بحث عقلانیت ایمانی بسیار مهم است و الگوی این عقلانیت ایمانی برا زنان منتظر می‌تواند حضرت زینب کبری باشد لذا در سه حوزه بینش، ارزش و رفتار زنان منتظر وظایف بسیار مهمی دارند.

معین الاسلام با تأکید بر لزوم شناخت جریان مهدویت گفت: ما منتظر حاکمیت جریان توحید در جهان مهدی موعود(عج) و اجرای عدالت در جهان هستیم لذا تا درک نکنیم که منتظر چه هستیم نمی‌توانیم جامعه منتظر را ایجاد کنیم بنابراین تکلیف ما تشکیل یک جامعه منتظر است یعنی جامعه‌ای که برخورار از شاخصه‌های دینی است و تلاش ما باید مصروف این قضیه شود که  حاکمیت شاخص‌ها و ارکان‌های جامعه منتظر را ابتدا در خود و در گام بعد در خانواده و جامعه نهادینه کنیم.

وی در پایان بیان کرد: الگویی که مقام معظم رهبری برای شکل گیری ایده تمدن نوین اسلامی برای زنان مطرح کردند نه الگوی زن شرقی و نه زن غربی بود بلکه زنی است که الگوی او حضرت فاطمه (س) است و زنی که تمام بینش، نظام ارزشی و رفتار او مبتنی بر توحید عملی است.

کلید واژه ها: جشنواره ملی مهدویت


نظر شما :